Hakkımızda

Biz Kimiz

Perde Sanat Tiyatrosu, İbrahim Sevinç ve Caner Karadağ tarafından 18 Kasım 2016 tarihinde Ankara‘da kuruldu. Tiyatro yapmak isteyen oyuncular, oyuncu adayları ve sahne arkasında görev almak isteyen tüm gönüllüleri bir araya getirme amacını taşıyan bir ekiptir.

2017-2018 Tiyatro Sezonunda İlk oyunları, Kosta Kortidis’in yazdığı ve Talha Kalovov’un yönettiği, senaryo ödüllü “Rulet” oldu. Dört sezon boyunca Ankara ve diğer illerde sahnelenen oyun, son olarak 22. Uluslararası Sabancı Tiyatro Festivali‘nde yer aldı.

2019-2020 tiyatro sezonunda, Perde Sanat Tiyatrosu, üç yetişkin oyunu ve bir çocuk oyunu ile en kalabalık oyun ve oyuncu kadrosuna sahip oldu. 25 kişilik kadrosuyla, “Nereye”, “Thom Pain”, “Rulet” ve “Alaaddin (Ç)” oyunlarını Ankara ve diğer illerde sergiledi.

2021 yılında, Pandemi döneminde, Perde Sanat Tiyatrosu, iki kısa film çekerek kısa film dünyasına adım attı. Caner Karadağ‘ın senaryosunu yazdığı ve İbrahim Sevinç‘in yönettiği “Savaş SuçuWar Crime” kısa filmi, uluslararası festivallerden 10 ödül aldı. 2021 Temmuz’unda, daha önce sahneledikleri “Nereye – Where To” adlı tiyatro oyununu kısa filme uyarlayarak, usta yönetmen Gürsel Ateş’in yönettiği bu yapım, uluslararası festivallerden en iyi drama filmi, en iyi oyunculuk ve en iyi kısa film ödüllerine layık görüldü. 

2021-2022 tiyatro sezonunda, Perde Sanat Tiyatrosu, Uğur Saatçi’nin yazdığı, Caner Karadağ’ın yönettiği, İbrahim Sevinç’in yönetmen yardımcılığını üstlendiği “İstibdat Kumpanyası” ile sahne aldı. İki sezon boyunca Ankara ve diğer şehirlerde sergilenen bu oyun, 2022-2023 tiyatro sezonunda Direklerarası Seyirci Ödülleri‘nden ”Ankara’nın en iyi komedi oyunu” ödülünü alarak sezonu ödülle tamamladı.

2023 Haziran ayında düzenlenen ”Perde Sanat Kısa Film Senaryo Yarışması’‘nın kazananı olan ‘‘Yatır” adlı senaryo ile Perde Sanat, üçüncü kısa filmi olan “YatırThe Tomb“ı çekti. Çekimleri Ankara’da gerçekleştirilen bu film, 2023 Ağustos ayında tamamlandı.

2023-2024 tiyatro sezonunda, Perde Sanat Tiyatrosu, Türkiye’nin yüzyılında ”Bu Da Geçer Ya Hu”adlı oyunuyla seyircisiyle buluşmaya devam ediyor. Uğur Saatçi’nin yazdığı, Caner Karadağ‘ın yönettiği ve İbrahim Sevinç‘in yönetmen yardımcılığını üstlendiği bu oyun, 30 kişilik bir ekip tarafından hazırlandı ve Ankara’da ve diğer şehirlerde aktif olarak sahneleniyor. Oyunlarına olan ilgiyi canlı tutarak, Perde Sanat Tiyatrosu, sanatseverlere unutulmaz deneyimler sunmaya devam etmektedir.

Kurucu Ekibimiz

Perde Sanat, İbrahim Sevinç ve Caner Karadağ tarafından 18 Kasım 2016 tarihinde Ankara‘da kuruldu.